- Recepty
- Nápoje a drinky
- Fermentovaný nápoj KOMBUCHA
Fermentovaný nápoj KOMBUCHA
H
Host
Základní informace receptu
Vhodné jako:
- běžný pitný režim
- vhodné konzumovat kdykoliv
Využití:
zdravé stravování
Ingredience
- 8-10 g čaje (nejčastěji se používá černý čaj, ale můžete použít i zelený, bílý nebo bylinkový čaj)
- 80-100 g cukru (nejlépe bílého nebo surového cukru)
- 1 l vody
- SCOBY (Symbiotic Culture Of Bacteria and Yeast) - symbiotická kultura bakterií a kvasinek používaná k fermentaci kombuchy. Pokud nemáte SCOBY, můžete jej zakoupit online nebo požádat o něj přátele, kteří již kombuchu vyrábí.
Postup přípravy
- Připravte čajový nálev: Přidejte 8-10 gramů čaje do 1 litru vroucí vody a nechte louhovat po dobu 5-10 minut. Poté odstraňte čajové sáčky nebo listy a přidejte 80-100 gramů cukru. Dobře promíchejte, dokud se cukr úplně nerozpustí. Nechte směs vychladnout na pokojovou teplotu.
- Přidejte SCOBY: Přidejte SCOBY do sklenice nebo nádoby, kterou použijete pro fermentaci. Pokud nemáte SCOBY, můžete ho zakoupit online nebo požádat o něj přátele, kteří již kombuchu vyrábí. Pokud je váš SCOBY suchý, nejprve jej musíte rehydratovat v cukrovém roztoku po dobu několika dnů.
- Přidejte čajový nálev: Přidejte připravený čajový nálev do nádoby s SCOBY. Zakryjte nádobu utěrku nebo gázou a upevněte ji gumičkou. To umožní proudění vzduchu, ale zároveň udržuje nádobu chráněnou před nečistotami.
- Fermentujte: Nechte nádobu s kombuchou stát na tmavém a teplém místě po dobu 7 až 14 dnů. Během této doby bude SCOBY konzumovat cukr a produkují se kyseliny a oxid uhličitý, což dává kombuše charakteristickou chuť a jemné perlení.
- Ochutnejte kombuchu: Po uplynutí 7 až 14 dnů ochutnejte kombuchu, abyste zjistili, zda má požadovanou chuť. Pokud je kombucha příliš sladká, nechte ji fermentovat déle. Pokud je příliš kyselá, můžete přidat trochu vody nebo čaje.
Uložení a sekundární kvašení: Když má kombucha požadovanou chuť, můžete ji přelít do lahví s uzávěrem. Uchovávejte je při pokojové teplotě po dobu 1-2 dnů, aby došlo k sekundárnímu kvašení. To může .zvýšit obsah oxidu uhličitého v kombuše a dát mu větší perlení. Po uplynutí 1-2 dnů uložte lahve kombuchy do chladničky, aby se fermentace zastavila a kombucha se ochladila. Kombucha může být skladována v chladničce po dobu několika týdnů až několika měsíců.
Několik tipů a poznámek k výrobě kombuchy:
- Používejte kvalitní čaj, který má vysokou úroveň třísloviny. Černý čaj je nejčastěji používaný pro výrobu kombuchy, ale můžete použít také zelený, bílý nebo bylinkový čaj.
- Používejte bílý cukr nebo surový cukr, protože jsou nejlepší pro fermentaci. Med, javorový sirup nebo jiné sladidla by se neměly používat, protože mohou zabít kulturu bakterií a kvasinek.
- Ujistěte se, že nádoba, ve které kombucha fermentuje, je čistá a dezinfikovaná. Pokud se do kombuchy dostane nečistota, může to vést k narušení fermentačního procesu a nepříjemné chuti.
- Pokud se SCOBY zvětšuje, můžete jej rozdělit a vytvořit novou nádobu kombuchy. To může být užitečné, pokud máte více kombuchy, než kolik byste potřebovali.
- Pokud jste noví výrobci kombuchy, doporučuje se začít s menším množstvím kombuchy, aby se minimalizovaly chyby a rizika kontaminace. Pokud se cítíte pohodlněji, můžete postupně zvyšovat množství kombuchy, kterou vyrábíte.
Kombucha je fermentovaný nápoj s nízkým obsahem alkoholu, který se vyrábí z čajového nálevu a cukru, který je fermentován pomocí symbiotické kultury bakterií a kvasinek, známé jako SCOBY (Symbiotic Culture Of Bacteria and Yeast).
Výroba kombuchy je zábavný a zdravý způsob, jak si připravit osvěžující a chutný nápoj. S trochou praxe a pozornosti můžete snadno vyrábět svou vlastní kombuchu doma.
Uživatelské recenze
Pro tuto položku neexistují žádné uživatelské recenze
Máte již účet? Je potřeba se nejprve přihlásit. Přihlásit se nyní