ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

A-Z hubnutí

Registrace

Pole označená hvězdičkou (*) jsou povinná.
Jméno *
Uživatelské jméno *
Heslo *
Ověřit heslo *
E-mail *
Ověřit email *

Vliv spánku na hubnutí

Nejčtenější
spánek

Spánek hraje klíčovou roli v našem zdraví a celkové kondici. Jednou z mnoha výhod spánku je jeho vliv na hubnutí.

V tomto článku se podíváme na vědecké důkazy o tom, jak spánek ovlivňuje naše tělesné hmotnosti a jak můžeme využít tohoto poznání pro dosažení našich cílů v oblasti hubnutí.

Vztah mezi spánkem a hmotností

Mnoho studií prokázalo, že existuje silný vztah mezi spánkem a hmotností. Ti, kteří mají nevyhovující množství spánku, mají větší pravděpodobnost, že budou mít vyšší hmotnost. To je způsobeno několika faktory.

Zvýšená chuť k jídlu

Nedostatek spánku může vést ke zvýšené chuti k jídlu a touze po nezdravých potravinách. Tento jev je způsoben nárůstem hladiny hormonu ghrelinu, který zvyšuje chuť k jídlu, a současně snížením hladiny hormonu leptinu, který působí jako signál sytosti. To znamená, že když nejste dobře vyspalí, máte tendenci jíst více a s větší pravděpodobností sáhnete po nezdravých potravinách, což vede k přírůstku na váze.

Snížená fyzická aktivita

Nedostatek spánku může také vést k pocitu únavy a snížené fyzické aktivitě. To může být důvodem, proč se ti, kteří jsou nevyspalí, v průběhu dne cítí méně aktivní a mají nižší spánek, což je další faktor přispívající k přibývání na váze.

 

Zpomalený metabolismus

Studie také ukázaly, že nedostatek spánku může zpomalit metabolismus a snížit schopnost těla spalovat kalorie. Když tedy nejste dobře vyspalí, tělo není schopno spalovat kalorie stejně účinně jako v době, kdy máte dostatek spánku. To může vést k přibývání na váze, dokonce i pokud dodržujete stejný stravovací plán a cvičíte stejně jako předtím.

 

Jak dosáhnout kvalitního spánku

Abychom mohli využít vlivu spánku na hubnutí, musí být náš spánek kvalitní. Kvalitní spánek zahrnuje dostatečnou délku spánku, dobrou kvalitu spánku a pravidelný spánkový rytmus.

Dostatečná délka spánku

Délka spánku se liší u každého jednotlivce, ale obecně se doporučuje 7-9 hodin spánku denně. Pokud nevíte, jaké množství spánku potřebujete, můžete vyzkoušet postupně zvyšovat délku spánku a pozorovat, jak se cítíte. Pokud se ráno probudíte vyspaní a plní energie, pravděpodobně jste na správné úrovni.

Dobrá kvalita spánku

Pro dosažení dobré kvality spánku je důležité mít vhodné prostředí pro spánek. Místnost by měla být tichá, tmavá a chladná, aby se minimalizovalo rušení a vytvořila se vhodná atmosféra pro spánek. Také je důležité mít pohodlnou postel a polštář, aby byla vaše tělo v optimální poloze pro spánek.

Pravidelný spánkový rytmus

Mít pravidelný spánkový rytmus je také důležité pro kvalitní spánek. Pokud se budete snažit dodržovat stejný čas spaní a budíku každý den, váš organismus se přizpůsobí a usnadní vám usínání a probouzení v daný čas.


Další tipy pro zlepšení spánku

Existuje řada dalších tipů, jak si zlepšit kvalitu spánku:

  • Omezte konzumaci kofeinu a alkoholu, zejména večer
  • Vyhýbejte se jídlu těsně před spaním
  • Pokuste se odpojit od elektronických zařízení, jako jsou telefony a tablety, před spaním
  • Udržujte pravidelný cvičební režim, ale ne cvičte těsně před spaním
  • Pokud máte potíže se spánkem, zkuste relaxační techniky, jako je meditace nebo jóga

 

Spánek hraje klíčovou roli v našem zdraví a má významný vliv na náš metabolismus, chuť k jídlu a fyzickou aktivitu. Pokud se snažíte zhubnout, je důležité dodržovat dostatečnou délku a kvalitu spánku. To může zahrnovat vytvoření vhodného prostředí pro spánek, dodržování pravidelného spánkového rytmu a další tipy pro zlepšení spánku. Kromě toho je důležité si uvědomit, že nedostatek spánku může mít negativní dopad na vaše zdraví, včetně zvýšeného rizika vzniku obezity a cukrovky.

Pokud máte potíže se spánkem, může vám pomoci konzultace s lékařem nebo odborníkem na spánek. Mohou vám nabídnout další tipy a rady pro zlepšení vašeho spánkového režimu.

Závěrem lze říci, že kromě správného stravování a cvičení je kvalitní spánek nezbytný pro zdravý životní styl a hubnutí. Pokud se snažíte zhubnout, nezapomínejte na to, že dobrá kvalita spánku je důležitá součást vašeho plánu na dosažení vašeho cíle.
 
 

 

Uživatelské recenze

Pro tuto položku neexistují žádné uživatelské recenze
Máte již účet? Je potřeba se nejprve přihlásit.
Hodnocení (čím více tím lépe)
Užitečná informace (rada)
Srozumitelnost obsahu
Komentář

Vibromasážní stroj na hubnutí

Gymnastický posilovací míč

Multifunkční aerobic step

Zdravé potraviny vhodné pro hubnutí a udržení váhy