ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

A-Z hubnutí

Registrace

Pole označená hvězdičkou (*) jsou povinná.
Jméno *
Uživatelské jméno *
Heslo *
Ověřit heslo *
E-mail *
Ověřit email *

Naše vlastní tělo jako nepřítel hubnutí: proč se naše tělo brání hubnutí?

Nejčtenější
lidský organismus

Jedním z největších nepřátel na cestě ke štíhlé postavě je něco, co byste možná nečekali, je náš vlastní organismus. 

 

Boj s vlastním tělem: adaptace na hubnutí

Náš organismus je výsledkem milionů let evoluce, během nichž přežití znamenalo vyrovnání se s hladem a nedostatkem potravy. To nás vedlo k rozvoji různých obranných mechanismů. Jeden z nich, známý jako adaptivní termogeneze, se aktivuje, když naše tělo detekuje pokles kalorií, které konzumujeme.

Adaptivní termogeneze je reakce těla na snížený příjem energie. Když začneme omezovat kalorie, tělo se pokusí snížit svůj energetický výdej tím, že zpomalí náš základní metabolismus. Základní metabolismus je množství energie, které tělo potřebuje k zajištění základních funkcí, jako je dýchání, srdeční frekvence nebo regulace tělesné teploty. Pokud naše tělo detekuje, že dostává méně kalorií, než je zvyklé, sníží základní metabolickou rychlost, aby šetřilo energii. Toto je efektivní obranný mechanismus v případě hladomoru, ale může představovat výzvu pro ty, kdo se snaží zhubnout.

Důležitým faktorem, který je spojen s adaptivní termogenezí, je také zvýšená chuť k jídlu. Tělo nejenže se snaží šetřit energii zpomalením metabolismu, ale také zvyšuje naše pocity hladu, aby nás motivovalo k hledání a konzumaci více jídla. To je další překážka, se kterou se setkáváme při snaze zhubnout, protože i když se snažíme jíst méně, náš organismus nás tlačí k tomu, abychom jedli více.

Další zajímavý aspekt adaptace na hubnutí je, že tělo může začít používat své energetické zdroje efektivněji, což znamená, že spálí méně kalorií při vykonávání stejných aktivit. To je další způsob, jak tělo reaguje na snížený příjem kalorií.

Všechny tyto faktory - zpomalený metabolismus, zvýšený hlad a efektivnější využití energie - představují významné výzvy pro ty, kdo se snaží zhubnout. Ačkoli jsou tyto obranné mechanismy důležité pro naše přežití v případě hladomoru, v moderním světě, kde je potrava snadno dostupná, mohou komplikovat naše snahy o hubnutí.

Pokud se tedy snažíme zhubnout, je důležité pochopit, jak tyto mechanismy fungují. Pokud začneme drasticky snižovat kalorie, tělo reaguje tím, že se snaží šetřit co nejvíce energie. Může to vést k tomu, že pocítíme silný hlad, a i když vydržíme a nepodlehneme, naše tělo může začít spalovat méně kalorií.

Jednou z možných strategií, jak se vypořádat s tímto problémem, je snižovat kalorie postupně. Namísto toho, abychom hned na začátku dramaticky snížili kalorie, můžeme začít malými kroky a postupně snižovat příjem. To může pomoci tělu se přizpůsobit novému režimu bez toho, aby spustilo své obranné mechanismy.

Další strategií může být zvýšení fyzické aktivity. Cvičení může pomoci zvýšit naši metabolickou rychlost a pomoci nám spalovat více kalorií. Zároveň je důležité si uvědomit, že i při zvyšování fyzické aktivity může tělo stále reagovat snižováním metabolismu, takže je důležité sledovat naše tělo a přizpůsobovat naše stravovací a cvičební plány podle toho.

 

Setrvačnost těla: jak funguje tělesný set point

Tělesný set point je koncept, který popisuje teorii, podle které má naše tělo přednastavenou, "ideální" váhu, kterou se snaží udržet. Tento set point je regulován komplexním systémem hormonů, enzymů a neurologických procesů, který koordinuje naše hladové a sytostní signály, spotřebu energie a ukládání tuku.

Koncept set pointu je založen na pozorování, že i když se naše tělesná hmotnost může v krátkodobém horizontu měnit, v dlouhodobém měřítku se často vracíme k určité hmotnosti, kterou náš organismus považuje za "normální". Například, pokud někdo zhubne díky dietě, často se stane, že po určité době se vrátí zpět na svou původní váhu. To je důvod, proč se mnohé diety ukazují jako neefektivní v dlouhodobém horizontu a proč se mnoho lidí potýká s tzv. jojo efektem.

Náš tělesný set point je ovlivněn řadou faktorů. Genetika hraje velkou roli, stejně jako naše stravovací návyky a fyzická aktivita. Dokonce i náš životní styl a stres mohou ovlivnit, kde se náš set point nastaví.

Když se snažíme zhubnout a snížit svou tělesnou hmotnost pod svůj set point, tělo reaguje různými mechanismy, které se snaží vrátit váhu zpět na set point. Jedním z těchto mechanismů je zvýšení hladu a snížení metabolismu, o kterých jsme mluvili v předchozí sekci.

Pokud chceme úspěšně a trvale zhubnout, je třeba pochopit a adresovat koncept tělesného set pointu. To může znamenat pomalé a postupné snižování tělesné hmotnosti, aby tělo mělo čas se přizpůsobit nové váze a potenciálně nastavit nový set point. To také znamená, že je důležité udržovat zdravé stravovací návyky a fyzickou aktivitu i po dosažení cílové váhy, aby se zabránilo návratu k původnímu set pointu.

 

Závěr

Náš vlastní organismus může být jedním z největších nepřátel na cestě k hubnutí. Naše tělo má řadu obranných mechanismů, které jsou navrženy tak, aby nás udržely naživu v případě hladomoru, ale tyto mechanismy mohou také ztěžovat ztrátu hmotnosti.

Pochopení toho, jak naše tělo reaguje na snižování tělesné hmotnosti, je klíčové pro úspěšné a trvalé hubnutí. Je důležité si uvědomit, že naše tělo není naším nepřítelem, ale spíše komplexním systémem, který se snaží chránit nás. S tímto pochopením můžeme lépe plánovat a přizpůsobit naše snahy o hubnutí, abychom překonali tyto vnitřní bariéry a dosáhli našich cílů.

 

Uživatelské recenze

Pro tuto položku neexistují žádné uživatelské recenze
Máte již účet? Je potřeba se nejprve přihlásit.
Hodnocení (čím více tím lépe)
Užitečná informace (rada)
Srozumitelnost obsahu
Komentář

Vibromasážní stroj na hubnutí

Gymnastický posilovací míč

Multifunkční aerobic step

Zdravé potraviny vhodné pro hubnutí a udržení váhy