ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

A-Z hubnutí

Registrace

Pole označená hvězdičkou (*) jsou povinná.
Jméno *
Uživatelské jméno *
Heslo *
Ověřit heslo *
E-mail *
Ověřit email *

Dieta s nízkým obsahem tuku

Nejčtenější
 
0.0
 
0.0 (0)
161 0 1 0
nízkotučná dieta

Charakteristika diety

Princip hubnutí:
Snížení množství tuků v potravě
Délka trvání diety:
podle vlastního rozhodnutí
Pohyb, cvičení:
je vhodný

Vlastnosti diety

Účinnost:
střední
Rychlost hubnutí:
námi neověřeno

Dieta s nízkým obsahem tuku se zaměřuje na omezení příjmu tuků v potravě. Tím se snižuje celkový příjem kalorií a podporuje hubnutí. Důraz je kladen na konzumaci potravin s vysokým obsahem vlákniny, bílkovin a zdravých sacharidů.

Dietní plán s nízkým obsahem tuku se často doporučuje pro snížení hladiny cholesterolu v krvi, snížení rizika srdečních onemocnění a také pro hubnutí. V tomto článku se podíváme na základy diety s nízkým obsahem tuku, jaké potraviny jsou vhodné a jak si můžete sestavit plán jídel.

Co je to dieta s nízkým obsahem tuku?

Dieta s nízkým obsahem tuku je založena na snížení příjmu tuků v potravě. Tuky jsou jedním ze tří hlavních živin v potravě (vedle sacharidů a bílkovin) a jsou důležité pro tělo, ale příliš vysoký příjem tuků může být nezdravý.

Dieta s nízkým obsahem tuku obvykle zahrnuje omezení příjmu tuků na méně než 30% denního energetického příjmu. To znamená, že pokud potřebujete 2000 kalorií denně, měli byste konzumovat méně než 67 gramů tuku denně.

Jaké potraviny jsou vhodné pro dietu s nízkým obsahem tuku?

Potraviny s nízkým obsahem tuku jsou klíčovým prvkem diety s nízkým obsahem tuku. Tyto potraviny jsou obvykle bohaté na bílkoviny a sacharidy, ale obsahují málo tuků. Níže jsou uvedeny některé z nejlepších potravin s nízkým obsahem tuku:

 • Kuřecí nebo krůtí prsa
 • Ryby (losos, tuňák, sleď, makrela)
 • Luštěniny (fazole, cizrna, hrách)
 • Celozrnné pečivo a cereálie
 • Ovoce a zelenina
 • Chudé maso (hovězí, vepřové, jehněčí)
 • Mléčné výrobky s nízkým obsahem tuku (mléko, sýr, jogurt)

 

Jak sestavit plán jídel s nízkým obsahem tuku?

Pokud chcete sestavit plán jídel s nízkým obsahem tuku, měli byste se zaměřit na jídla, která jsou bohatá na bílkoviny a sacharidy, ale obsahují málo tuků. Níže jsou uvedeny některé tipy na plánování jídel s nízkým obsahem tuku:

 • Začněte s vajíčky na snídani. Vajíčka jsou bohatá na bílkoviny a obsahují minimální množství tuku. Můžete je jíst na tvrdo, omeletu nebo míchaná. Pokud hledáte náhradu pro vajíčka, tofu je skvělou volbou.
 • Vybírejte si chudé druhy masa, jako je kuře, krůta nebo králičí maso. Vyhněte se vepřovému nebo hovězímu mase, které jsou bohaté na tuk.
 • Ryby jsou skvělou volbou pro jídla s nízkým obsahem tuku, zejména losos nebo tuňák. Zkuste připravit grilovaný losos s grilovanou zeleninou.
 • Pokud máte chuť na svačinu, zkuste celozrnnou rýžovou sušenku se sýrem s nízkým obsahem tuku. Můžete také zkusit ovoce s nízkým obsahem cukru, jako jsou jahody, borůvky nebo hrušky.
 • Při přípravě jídel používejte zdravé způsoby vaření, jako je grilování, pečení nebo dušení. Vyhněte se smažení, protože to zvyšuje obsah tuku v potravinách.
 • Vyvarujte se rafinovaných cukrů a sacharidů, jako jsou bílé pečivo, sladkosti a slazené nápoje. Místo toho se zaměřte na celozrnné pečivo a cereálie, ovoce a zeleninu.
 • Pokud chcete snížit celkový příjem tuku, vyhněte se mastným omáčkám a dressinkům. Zkuste použít citronovou šťávu nebo bylinky a koření pro dochucení jídla.

 


Jaké jsou výhody diety s nízkým obsahem tuku?

Doporučení k omezení tuků v potravě může mít mnoho zdravotních výhod. Nízkotučná dieta může snížit riziko srdečních onemocnění a může pomoci při snižování hladiny cholesterolu v krvi. Díky nízkému obsahu kalorií v nízkotučné stravě může být také užitečná při hubnutí a udržení zdravé hmotnosti.

Nízkotučná dieta může být také užitečná pro kontrolu cukrovky, protože pomáhá udržovat hladiny krevního cukru stabilní. Může také snížit riziko některých typů rakoviny, jako je rakovina tlustého střeva.

Další výhodou diety s nízkým obsahem tuku je, že může být účinná při snižování rizika mnoha chronických onemocnění. Nízkotučná strava byla spojena se sníženým rizikem vzniku kardiovaskulárních onemocnění, jako jsou srdeční choroby a mrtvice. Dále může snižovat riziko některých druhů rakoviny, jako je rakovina prsu, střeva a prostaty.

Nízkotučná strava také může pomoci snížit hladinu cholesterolu v krvi. Hladina cholesterolu je jedním z klíčových faktorů pro zdraví srdce a celkovou pohodu. Když máte vysokou hladinu cholesterolu v krvi, zvyšuje to riziko srdečních onemocnění.

Zařazením nízkotučných potravin do své stravy můžete také podpořit hubnutí a udržet si zdravou hmotnost. Tuky jsou nejkaloričtější ze všech živin, takže když je snížíte, snížíte i celkový příjem kalorií.

 

Je důležité mít na paměti, že nízkotučná strava neznamená, že byste měli zcela eliminovat tuky ze své stravy.

Některé tuky jsou pro tělo důležité, jako jsou například omega-3 mastné kyseliny, které se nacházejí v rybách, lněném semínku a vlašských ořeších. Místo toho byste měli omezit příjem tuků z nezdravých zdrojů, jako jsou například smažená jídla, sladkosti a rychlé občerstvení.

 

Závěr

Celkově lze říci, že nízkotučná strava může být účinnou metodou pro snížení příjmu kalorií, hubnutí, snižování rizika chronických onemocnění a udržování zdravé hmotnosti. Je důležité najít si zdravé zdroje tuků a snažit se o vyváženou stravu s dostatečným množstvím živin.

 

Uživatelské recenze

Pro tuto položku neexistují žádné uživatelské recenze
Máte již účet? Je potřeba se nejprve přihlásit.
Hodnocení (čím více tím lépe)
Účinnost diety
Uveďte, jak se vám dařilo hubnout (málo účinné = nejnižší hodnocení, velmi účinné = nejvyšší hodnocení)
Obtížnost držet tuto dietu
Uveďte, jak snadno se dieta drží (lehce = nejvyšší hodnocení, těžce = nejnižší)
Celková spokojenost s tímto druhem diety
Nejvyšší hodnocení = velká spokojenost
Komentář

Vibromasážní stroj na hubnutí

Gymnastický posilovací míč

Multifunkční aerobic step

Zdravé potraviny vhodné pro hubnutí a udržení váhy